Regionalne Centrum Informatyki Bydgoszcz

czcionka większa czcionka normalna czcionka mniejsza
20 maja 2020
WYWIAD DYREKTORA NCBC DLA CYBERDEFENCE24
„Obserwujemy szereg grup hakerskich, za którymi prawdopodobnie stoją służby specjalne niekoniecznie przyjaznych nam krajów, które testują nasze możliwości obronne, po to, aby włamać się do systemów wojskowych” powiedział generał brygady Karol Molenda.

W wywiadzie Dyrektor Narodowego Centrum Bezpieczeństwa Cyberprzestrzeni mówił o problemach z wdrażaniem wojskowych systemów teleinformatycznych oraz planach MON w obszarze kryptologii.

W naszych systemach bezpieczeństwo wygrywa nad funkcjonalnością

„Systemy teleinformatyczne w wojsku przetwarzają informacje niejawne, dlatego cechują się odpowiednimi wymaganiami cyberbezpieczeństwa, które muszą być spełnione, tak aby zapewnić poufność, dostępność i integralność danych” – powiedział w wywiadzie dla CyberDefence24.pl gen. bryg. Molenda. Systemy te podlegają stałej akredytacji i testom penetracyjnym. Jak podkreślił, jest to ogromne wyzwanie, aby system zaprojektować, zbudować a następnie wdrożyć i utrzymać. „Odpowiadamy za jego cały cykl życia, od jego uruchomienia po wycofanie z eksploatacji” – dodał generał. „W naszych systemach bezpieczeństwo wygrywa nad funkcjonalnością, odwrotnie niż jest to na rynkach prywatnych, gdzie funkcjonalność jest kluczowa” – tłumaczył w trakcie rozmowy.. Wspomniał również, że wojsko nie może pozwolić sobie na luki bezpieczeństwa, gdyż zostaną one wykorzystane przez adwersarzy. Podkreślił rolę NCBC, które jest odpowiedzialne za wszystkie systemy stacjonarne w polskich siłach zbrojnych. „Praktycznie każdy komputer, urządzenie mobilne wykorzystywane w resorcie obrony narodowej i wojsku jest zakupione i skonfigurowane przez NCBC lub jednostki bezpośrednio podległe” – potwierdził Molenda.

Pełna treść rozmowy z Dyrektorem NCBC dostępna jest w ramach programu Skaner CyberDefence24.pl. (poniżej) 

WYWIAD

generuj pdf
go-up
Kontakt

Regionalne Centrum Informatyki Bydgoszcz
gen. Józefa Dwernickiego 1
85-915 Bydgoszcz
tel. 261413131
fax. 261102004
rcibydgoszcz@ron.mil.pl

    
  • BIP