Regionalne Centrum Informatyki Bydgoszcz

czcionka większa czcionka normalna czcionka mniejsza
30 kwietnia 2020
MAJOWE ŚWIĘTA
Święto Pracy, Dzień Flagi RP oraz Święto Narodowe Trzeciego Maja

 

 

 229 lat temu uchwalono Konstytucję 3 Maja.

 

Święto Narodowe Trzeciego Maja – polskie święto państwowe obchodzone w rocznicę uchwalenia Konstytucji z 3 maja 1791 roku. Ustanowione w 1919 r. i po długiej przerwie przywrócone ponownie w roku 1990.

 

W dniu 3 maja 1791 roku po burzliwej debacie Sejm Czteroletni przyjął przez aklamację Ustawę Rządową, która przeszła do historii jako Konstytucja 3 Maja. Była to druga na świecie i pierwsza w Europie ustawa regulująca organizację władz państwowych, prawa i obowiązki obywateli.

 

 W 2004 roku Sejm ustanowił święto - Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej.

Obchodzone jest między świętami 1 maja (zwanym Świętem Pracy) a 3 maja (Świętem Narodowym Trzeciego Maja).

Tego dnia Polacy czczą biało-czerwone barwy narodowe w dowód patriotyzmu, przywiązania do wartości oraz polskiej tożsamości i symboli narodowych.

Powszechne stało się noszenie w tym dniu biało-czerwonej kokardy narodowej. Zwyczaj ten spopularyzował prezydent Lech Kaczyński.

W latach Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej z nakazu ówczesnej władzy zdejmowano flagi państwowe po święcie 1 maja aby nie były eksponowane w dniu 3 maja zniesionego przez władze komunistyczne Święta Konstytucji 3 Maja.


Tego samego dnia obchodzony jest również
Dzień Polonii i Polaków za Granicą.

 

Komendant RCI Bydgoszcz z okazji przypadających na początek maja świąt narodowych i państwowych wydał rozkaz okolicznościowy.

Wyróżnił w nim żołnierzy i pracowników RON dziękując tym samym za włożony wysiłek i inicjatywę w służbę i pracę, które przełożyły się na efektywne wykonywanie zadań przez Regionalne Centrum Informatyki Bydgoszcz.

Zdjęcia

generuj pdf
go-up
Kontakt

Regionalne Centrum Informatyki Bydgoszcz
gen. Józefa Dwernickiego 1
85-915 Bydgoszcz
tel. 261413131
fax. 261102004
rcibydgoszcz@ron.mil.pl

    
  • BIP